Kā es ilustrēju grāmatu.

2018.gada vasarā es saņēmu teorētisku piedāvājumu kaut kad nākotnē uzzīmēt kādai grāmatai bildes. Autori, Baibu Zīli, personīgi neesmu saticis, taču pazīstu no dažiem kopīgiem, virtuāliem projektiem. Piekritu bez liekas domāšanas. Piekritu un aizmirsu.

Pie šīs sarunas mēs atgriezāmies decembrī. Es vēlreiz apstiprināju, ka esmu gatavs uzzīmēt ilustrācijas grāmatai, un pēc neilgām pārrunām savā e-pastiņā saņēmu manuskriptu. Man bija piešķirta pilna radoša brīvība, zīmē ko gribi. Tad nu es arī ņēmu rokā rapidogrāfu un ķēros pie darba.

Lasīju un zīmēju. Lūk, attēlā, grāmatas personāžs — pusmūža vīrietis, kurš ieradies uz “tievēšanas nometni”. Izsalcis, dusmīgs kā pūķis un noguris. Zīmēju uz papīra. Attēlus vēlāk ieskenēju (nobildēju ar fotoaparātu) un apstrādāju datorā. Piemēram, šortiņi vīrietim un arī kedas iekrāsoti fotošopā. Ielikt un vēlāk palabot lielu melnu krāsas pleķi ir vieglāk datorā nevis uz papīra.

Vienu brīdi radās doma katras nodaļas beigās likt atšķirīgu simbolu. Kaut ko, kam būtu sakars ar nodaļā rakstīto. Pēdējās nodaļas beigās — finiša karogs, loģiski. Lai bildes nesajuktu, rakstīju nodaļas numuru pie attēla. Vēlāk attiecīgās nodaļas numuru piešķīru bildes nosaukumam, tipa 23.png.

Ja autore raksta, ka grāmatas varonei pieder akita šķirnes suns, tad bija jāver Google un jāmeklē kā šīs šķirnes suns izskatās dzīvē. Radošā brīvība ir viens, bet fakti ir svarīgi, melot, lielākoties, nav labi.

Visas bildes es uzzīmēju aptuveni mēneša laikā. Zīmēju teju katru dienu, aptuveni stundu vai divas dienā. Visnotaļ meditatīvs un disciplinējošs pasākums. Attēlus nosūtīju uz mākslinieciskās redaktores Vitas Lēnertes e-pastu. Attēlu galējā apstrāde un vāka izskats bija Zvaigzne ABC kolektīva ziņā. Interesanta nianse — spēļu kārts attēls uz vāka ir apgriezts spoguliski apkārt.

Sanāca tīri OK. Man, kā web komiksu autoram ir diezgan neierasti redzēt savus zīmējumus uz tipogrāfijas papīra. Uzskatu, ka ilustrēta grāmata ir pievilcīgāka par grāmatu bez bildēm. Gribētos lai izdevniecības nekautrētos piesaistīt māksliniekus arī pieaugušo grāmatu ilustrēšanai.

Komentē ar Feisbuku (refresh ja nestrādā)

comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *