Par komiksiem. Emily Carroll.

Turpināšu rakstīt par komiksiem.

Viena no manām mīļākajām interneta komiksu autorēm ir Emīlija Kerrola (Emily Carroll: web, twitter). Burvīgi, ka viņas komiksi ir pieejami onlainā un bez maksas. Ja kāds vēl nav redzējis, iesaku apmeklēt viņas lapu un iepazīties, sadaļa “Comics”, viegli atradīsies. Emīlijas Kerrolas darbi ir nedaudz garāki, nekā ierastie vebkomiksi, sižets prasa iedziļināšanos, bet lasīšanas laikā radušies jautājumi, bieži vien paliek neatbildēti. No visas sirds  ienīstu tādu rakstnieku paņēmienu, kā neskaidras beigas (open ending), taču Emīlija Kerrola ir viena no tiem retajiem autoriem, kam es piedodu šādu gājienu. Žanrs — šausmas un mistērija, pie tam ļoti kvalitatīvā izpildījumā. Sižets ievelk, un pēc izlasīšanas ļoti ilgi neatlaiž.

Fragments no komiksa: “The hole the fox did make”.

Dažus gadus atpakaļ Emīlijai Kerrolai iznāca grāmata “Through the Woods”. Protams, ka man vajadzēja šo grāmatu. Grāmata kļuva par gada labāko pirkumu.

Grāmatā kopā ir pieci stāsti. Četri pavisam jauni un viens — “His face all red”, ir pieejams autores interneta vietnē. Bija neierasti lasīt šo stāstu no grāmatas lappusēm, nedaudz atšķiras attēlu formatējums, papildus nāk grāmatas svars, lappušu čaukstoņa un tipogrāfijas smarža. Jāatzīmē, ka poligrāfija ir lieliska. Ja autore nolemtu nodrukāt arī pārējos internetā pieejamos komiksus, es to noteikti iegādātos.

Fragments no darba “His face all red”.

Emīlija Kerrola ir lieliska ilustratore un meistarīga sižetu veidotāja. Tāpēc es izvairos saukt viņas darbus par komiksiem, bet tā vietā izmantoju vārdus “stāsti”, “darbi” un tamlīdzīgi.

Pat teksts ir attēlots ar vislielāko rūpību un uzmanību. Tas ir neatņemama ilustrācijas sastāvdaļa. Burtu izmērs, forma un krāsa ir tikpat svarīgi cik vārdu saturs. Un saturs nereti tiek pasniegts dzejā.

Šausmu žanra likums ir tāds, ka laimīgas beigas ir teju neiespējamas. Paradoksāli, ka no visiem grāmatā esošajiem stāstiem, pie nosacīti laimīgām beigām ir tikusi tikai pasaka par Sarkangalvīti. Par kādām laimīgām beigām var būt runa, ja ar varoņiem mēdz notikt kaut kas tāds?

Grāmata “Through the Woods” ir lasāmviela pieaugušajiem, bez šaubām. Pusaudži arī novērtēs. Stilīga vardarbība, šķipsna erotikas, vilinošs sižets. Taču Emīlija Kerrola, ir piedalījusies kādas grāmatas veidošanā, kura iepriecinātu arī mazākus lasītājus. Angļu valodā lasīt protošus, protams.

“Baba Yaga’s Assistant”, autore Marika McCoola, ilustrējusi Emīlija Kerrola. Baba Jaga ir ragana kura dzīvo namiņā uz vistas kājiņām. Lasot šo pasaku, uzreiz atcerējos savu bērnību, kad labākā lasāmviela bija “Sprīdīša bibliotēka”, bet labākās filmas reizi nedēļā rādīja raidījums “Pasaka, pasaciņa”. Un Aleksandra Rou pasaku filmas par raganām, Kaščeju un citiem zvēriem bija vienīgais pieejamais logs fantāzijas žanrā. Tie tik bija laiki.

Un tagad kopvērtējums:

Sižets: Mistisks, vārda labākajā nozīmē. Esat saskārušies ar kādu no “Silent Hill” spēlēm? Atceraties to drēgno “Saya no Uta” sajūtu? Aptuveni uz to pusi.

Zīmešanas stils: Izcils.

Sajūtas: Gribu vēl. Grāmata “Through the woods” man tik ļoti patika, ka gribējās ar to padalīties, un es to uzdāvināju kādam jaukam cilvēkam. Šī grāmata man tik ļoti patika, ka es to nopirkšu vēlreiz.

Grāmatas lielākoties pērku Amazonā vai “Better world books”. Mana karstākā vēlēšanās šobrīd ir tāda, lai vietējās izdevniecības pievērš uzmanību Emīlijas Kerrolas darbiem un rod iespēju tos izdot latviešu valodā. Būtu laiks beigt tiražēt kārtējās lūzeru dienasgrāmatas un pievērsties labi uzrakstītai un talantīgi ilustrētai literatūrai.

Komentē ar Feisbuku (refresh ja nestrādā)

comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *